TR | ENAyrıcalığınızı Üretir

Tekstil Dünyası Röportajı

Türk tekstil piyasasına özel iplikler kazandırdık. Bunların patentleri bize ait. Param var tekstile gireyim para kazanayım devri bitti. O dönem yüzde 200 karla çalışırken maliyet hesaplarına çok girilmiyordu. Artık bu kar marjları doğrultusunda maliyet ve hesapları çok iyi yapman lazım.

   Biz şu an satın aldığımız tesisi komple söküyoruz. Gerekli bakım ve yenilikleri yaptıktan sonra tekrar monte ederek üretime başlayacağız. Üretim sistemimizi de minimum iş gücü ile maksimum verim elde edecek şekilde dizayn ediyoruz. Öncelikle tesisimizin maksimum verim ile çalışmasını sağlayacağız. 5-6 ay bunu gözlemledikten sonra kapasite artırımına gideceğiz.

   “Türkiye’nin geleceği tekstildedir”

   Her ne kadar işler kötü gibi görünse de hem Türkiye’nin potansiyelinin büyük olduğunun hem de Türkiye’nin büyük bir pazar olduğunun altını çizen Sinan Bozdemir, Türkiye’de henüz sosyal patlama olmadıysa bunun tekstil sayesinde olduğunu iddia ediyor. Türkiye’nin geleceğinin tekstilde olduğuna sonuna kadar inandıklarını belirten Bozdemir, sözlerini şöyle tamamladı; “Biz her ay büyüyor ama bu piyasanın büyüdüğü anlamına gelmiyor. Şu anda firmaların asıl sıkıntısı pazarlamadan öte tahsilat ve finans yönetimi. Tek bir parametre yok.

   Ar-Ge’yi, finansmanı, pazarlamayı çok iyi yapmanız lazım. Bunlardan biri eksik olunca işler değişebiliyor. Sektörde halen ciddi fırsatlar var ve bu fırsatlar her zaman olacak. Bizim özellikle İsrail’e ciddi iplik ihracatımız var. Bulgaristan’a ve İngiltere’ye ihracat için son dönemeçteyiz.

    Bunlar 7 ay içinde oturan işler. Amacımız daha çok büyümek, istihdam yaratmak. Şu anda yaklaşık 25 kişi ile çalışıyoruz. Yıllık 6.5-7 milyon Euro’ya ulaşacak müşteri portföyümüz var. Biz Çin tehlikesinden ya da Hindistan, Kamboçya, Bangladeş gibi ülkelerden korkmuyoruz.

   Çünkü bugün başta Avrupa olmak üzere her yerde stok tutma dönemi bitti. Biz bile hammaddemizi yurt içinden temin ediyoruz. Varsın 10 cent daha pahalı olsun. Böylelikle üretim ve stok planlamamı iyi yapabiliyorum. Kontrol tamamen bende oluyor. Bizim ürünlerimizin pazarları için de benzer şeyler geçerli.

Tekstil Dünyası Nisan 2009 Sayısı Röportaj.

 

HABERLER